• Górale Biali

Data 24.02.2020

Łącko, 29.12.2019: Seminarium pt. "Poznaj Górala spoza Podhala" - część II

W imieniu Gminnego Ośrodka Kultury w Łącku i partnerów projektu pt. „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski” serdecznie zapraszamy na seminarium z cyklu „Poznaj Górala spoza Podhala”, które odbędzie się 29 lutego br. w Remizie OSP w Łącku.


Podczas spotkania będziemy dyskutować, jak najskuteczniej wykorzystać twórczość ludową oraz produkty regionalne do nowoczesnej promocji południowej Małopolski. Znaczną część lutowego wydarzenia zajmują także prezentacje twórczości Górali z południowej Małopolski. Nasze seminarium jest więc okazją do ciekawej eksperckiej debaty, jak i osobistego przyjrzenia się fascynującym tradycjom, unikalnym w skali całego kraju.

Do udziału w seminarium zapraszamy zarówno przedstawicieli samorządów, jak instytucji kulturalnych, edukacyjnych, parków narodowych i krajobrazowych, szkół, przedsiębiorców, twórców lokalnych oraz inne osoby, które wierzą, że bogactwo tradycji może być trampoliną do rozwoju lokalnego.

Seminarium będzie także podsumowaniem szeroko zakrojonego projektu, w ramach którego przez blisko 3 lata wspólnie z 6 partnerami i kilkuset wolontariuszami z naszego regionu i z całej Polski dokumentowaliśmy dziedzictwo kulturowe małopolskich Górali spoza Podhala (Górali Białych, Nadpopradzkich, Pienińskich, Orawskich, Babiogórskich, Spiszaków, Zagórzan i Kliszczaków) oraz
organizowaliśmy warsztaty rozwijające regionalne tradycje. Już teraz zapraszamy do odwiedzin naszego portalu internetowego www.skarbygorali.pl. Znaleźć tam można m.in. aplikację mobilną „Skarby Górali” oraz sieć kilkudziesięciu questów – nieznakowanych w terenie tras – gier z zagadkami i skarbem, prezentujących miejscową kulturę, historię, język i postacie. Portal i aplikacja „Skarby
Górali” pozwala mieszkańcom południowej Małopolski lepiej poznać własne dziedzictwo, a turystom – odkryć, że poza Podhalem istnieją różnorodne grupy Górali, z własną kulturą – gwarą, strojami, zwyczajami, potrawami, rękodziełem i wyjątkowymi opowieściami.

Uprzejmie prosimy o przesyłanie potwierdzeń Państwa obecności do 25.02.2020 na adres: gok@lacko.pl


Pobierz program seminarium