• Górale Biali

Data 02.04.2020

Nadchodzi Wielkanoc. Górale nie pękają!

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie i wielka chwila w roku dla każdego kultywujacego tradycję małopolskiego Górala. Szczególnie barwnym spośród wielu zwyczajów świątecznych szeregu grup etnograficznych zamieszkujących południową Małopolskę jest tworzenie ogromnych palm wielkanocnych, które uświetniają kościelne nabożeństwo w Niedzielę Palmową. W Rabce-Zdroju od kilkudziesięciu lat odbywa się coroczny Konkurs Palm Wielkanocnych, reportaże z którego były już publikowane na stronie "Skarby Górali":


kliknij, aby obejrzeć


Podobnie jak repotaż z Niedzieli Palmowej w Tokarni w 2018 roku:kliknij, aby obejrzeć


Filmy te powstały w ramach konkursu dziennikarskiego Skarbów Górali. Reportażem konkursowym był też wywiad o zwyczajach wielkanocnych na Spiszu z Franciszkiem Jendrusiakiem z Łapszanki:

https://www.youtube.com/watch?v=nnwsIhd0aRw&feature=youtu.be
kliknij, aby obejrzeć


W tym roku obchody Wielkanocy siłą rzeczy będą ograniczone, jednak Górale Łąccy zadbali już o świąteczny nastrój - w centrum miasta stanęła piękna palma. Na zdjęciu u góry artykułu na pierwszym planie zespół z Gminnego Ośrodka Kultury w Łącku pozuje w pięknych świątecznych maseczkach wykonanych w okolicy Łącka przez niezawodną grupę fejsbukową "Szyjemy maseczki". Nie tracimy ducha!