• Górale Kliszczaccy

Data 19.08.2020

Seminarium nt. tradycji wielkanocnych (Tokarnia, 6.09.2020)

W imieniu Kliszczackiego Centrum Kultury w Tokarni oraz partnerów projektu pt. „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski”, serdecznie zapraszamy na seminarium z cyklu „Poznaj Górala spoza Podhala”, które odbędzie się 6 września br. w KCK w Tokarni.

Podczas spotkania będziemy dyskutować, czy podtrzymywanie góralskich tradycji w XXI wieku ma jeszcze sens. Znaczną część programu zajmują także prezentacje wielkanocnych zwyczajów, obchodzonych przez Górali z południowej Małopolski. Nasze seminarium jest więc okazją do ciekawej eksperckiej debaty, jak i osobistego przyjrzenia się fascynującym tradycjom, unikalnym w skali kraju.

Do udziału w seminarium zapraszamy przedstawicieli samorządów, instytucji kulturalnych, edukacyjnych, twórców lokalnych i inne osoby, które dostrzegają wartość tradycji kulturowych.

Seminarium będzie także podsumowaniem projektu, w ramach którego przez 3 lata wspólnie z 6 partnerami i kilkuset wolontariuszami z naszego regionu i z całej Polski dokumentowaliśmy dziedzictwo kulturowe małopolskich Górali spoza Podhala (Górali Białych, Nadpopradzkich, Pienińskich, Orawskich, Babiogórskich, Spiszaków, Zagórzan i Kliszczaków) oraz organizowaliśmy warsztaty rozwijające regionalne tradycje. Portal i aplikacja „Skarby Górali” będące efektem projektu, pozwalają mieszkańcom południowej Małopolski lepiej poznać własne dziedzictwo, a turystom – odkryć, że poza Podhalem istnieją różnorodne grupy Górali, z  własną kulturą – gwarą, strojami, zwyczajami, potrawami, rękodziełem i wyjątkowymi opowieściami.

Uprzejmie prosimy o przesyłanie zgłoszeń udziału najpóźniej do 30.08.2020 na adres: tokarniakck@gmail.com. UWAGA: ze względu na pandemię COVID-19, ilość miejsc jest ograniczona, a zgłoszenie udziału jest konieczne. Decyduje kolejność zgłoszeń. Wydarzenie będzie organizowane z zachowaniem reżimu sanitarnego (zachowanie odstępów, maski, płyny do dezynfekcji). Wydarzenie będzie można także śledzić on-line poprzez stronę internetową www.facebook.com/SkarbyGorali.

PROGRAM
ZAPROSZENIE