• Highlanders Kliszczaccy

Date 09.02.2018

Warsztaty bibułkarskie i kulinarne u Kliszczaków

W grudniu 2017 roku i styczniu 2018 roku w Filii GOKiS w Skomielnej Czarnej odbyło się pięć warsztatów rękodzielniczych, podczas których uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Skomielnej Czarnej uczyli się wykonywać kwiaty bibułkowe, a w Tokarni - pięć warsztatów kulinarnych, gdzie młodzież pod okiem Pani Małgorzaty Pęcek przygotowywała tradycyjne potrawy kliszczackie.                                                                   
W rodzinie Cecylii Pitek z pokolenia na pokolenie przekazywana była umiejętność wykonywania palm z suszonych traw i bibułko­wych kwiatów, a także strojenia nimi mieszkań. Zwyczaj ten przetrwał do dziś, a pani Celina pieczołowicie go podtrzymuje. - Przyglądałam się, jak moja mama robiła sztuczne kwiaty. Razem z siostrami odziedziczyłyśmy ten talent po niej. Jak wzięłyśmy bibułę do ręki, to zaraz robiłyśmy kwiaty. Nasze dzieci przyglądają się tej robocie, już same robią i nawet dobrze im to wychodzi - mówi Celina Pitek.     Wzory kwiatów, ich kolory, dobiera wedle swego uznania. - To tak, jak się wymyśli. Czasem jest dzień, że wymyśli się wiele nowego, a czasem nic - wyjaśnia Celina Pitek. Dawniej robiło się sztuczne kwiaty na cmentarze, dwa razy w roku na święta stroiło się nimi domy, ozdabiało święte obrazy. W zimie robiono ozdoby choinkowe, pająki zawiesza­­ne pod sufitem. A na Wielkanoc wykonywano palmy ze sztucznymi, ręcznie robionymi kwiatami. Ta tradycja kultywowana jest po dziś dzień w gminie Tokarnia. - Bardzo się cieszę, że mogłam brać udział w takich zajęciach, gdzie pani pokazywała, jak się robi kwiaty z bibuły i że sama mogłam spróbować je robić - wypowiada się Patrycja Mołek z kl.VI.

Bezpośredni kontakt z twórcą oraz możliwość podpatrzenia jego warsztatu zachęca uczniów do rozwijania manualnych zdolności. Skomielskie kwiaciarki często biorą udział w zajęciach regio­nalnych w Ekomuzeum w Bogdanówce w konkursach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Zdobywają nagrody w konkursach ogólnopolskich i zagranicznych. Gdy spotykają się z publicznością, ludzie nie mogą się nadziwić ich umiejętnościom. - Ich bukiety to skarb kultury ludowej - uważa Andrzej Słonina, kierownik Filii GOKiS w Skomielnej Czarnej a zarazem animator projektu „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski”.