• Highlanders Pienińscy

Date 09.01.2018

Warsztaty malowania na szkle w Pieninach

Młodzież z Krościenka nad Dunajcem i okolic bierze udział w warsztatach malowania na szkle, które jest jedną z tradycyjnych technik rękodzieła w regionie Górali Pienińskich. Warsztaty są prowadzone przez właścicielkę galerii Krzywa Jabłonka w Szczawnicy Joannę Dziubińską i jej ciotkę – Annę Madeję, najsłynniejszą pienińską malarkę na szkle.

Anna Madeja, chociaż pochodzi z Mszany Dolnej, od lat - jako żona Józefa Madei, rzeźbiarza ludowego, wnuka najsłynniejszego przewodnika po Pieninach i autora szlaków turystycznych także Józefa - jest mieszkanką Szczawnicy. Jej prace znajdują się w licznych muzeach w Polsce i za granicą, a także w domach prywatnych kolekcjonerów. Miała swoją wystawę w Sejmie RP. Rokrocznie prezentuje swoje wystawy w zakopiańskiej "Jaszczurówce", nowosądeckiej galerii Civitas Christiania oraz podczas cyklicznych wystaw szczawnickiego oddziału TPSP w galerii Eglander Caffe. Jej prace można na co dzień podziwiać w galerii "Krzywa Jabłonka" znajdującej się obok rodzinnego domu Madejów w Pieninach, a należącej do jej siostrzenicy - Joanny Dziubińskiej.

Sama Joanna Dziubińska jest artystką tworzącą zarówno prace malarskie, ceramiczne jak i w technice decoupage. Przede wszystkim jednak poprzez stworzenie "Krzywej Jabłonki" jej pomysłodawczyni stworzyła niezwykłe miejsce artystycznych spotkań i wymiany poglądów, w którym można porozmawiać nie tylko o artystycznych projektach, nawiązując nowe znajomości i przyjaźnie.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski".